-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
-
PLUS
Samsung Galaxy S7 vs S25 – Så mycket har hänt på nio år
-
PLUS
Duell i tunnaste vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Honor Magic V3
-
PLUS
Krönika: Världens tunnaste mobiltelefon
Bottar med personligheter
Meta kan lansera chattbottar under hösten

Meta arbetar med att släppa chattbottar i tjänster likt Instagram, Messenger och WhatsApp.
Meta har tagit upp att man arbetar med att lansera chattbottar i sina tjänster som Instagram, Messenger och WhatsApp, där bottarna ska baseras på Metas egenutvecklade språkmodell Llama 2.
Nu går publikationen Financial Times ut med informationen att dessa kan komma att lanseras redan i september 2023. Enligt källan som citeras kommer det att finnas flera chattbottar med olika personligheter och kunna kommunicera med användaren som exempelvis en surfare eller Abraham Lincoln. Enligt en tidigare läcka ska Metas AI kunna presentera så många som 30 olika personligheter i sitt sätt att interagera med sina användare.
Meta lär avslöja mer om sina framtida planer när det handlar om AI på sitt kommande utvecklarevenemang Connect som kommer att gå av stapeln 27-28 september, och det en spekulation är att man kommer att lansera sina chattbottar vid det evenemanget.