-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
Bottar med personligheter
Meta kan lansera chattbottar under hösten
Meta arbetar med att släppa chattbottar i tjänster likt Instagram, Messenger och WhatsApp.
Meta har tagit upp att man arbetar med att lansera chattbottar i sina tjänster som Instagram, Messenger och WhatsApp, där bottarna ska baseras på Metas egenutvecklade språkmodell Llama 2.
Nu går publikationen Financial Times ut med informationen att dessa kan komma att lanseras redan i september 2023. Enligt källan som citeras kommer det att finnas flera chattbottar med olika personligheter och kunna kommunicera med användaren som exempelvis en surfare eller Abraham Lincoln. Enligt en tidigare läcka ska Metas AI kunna presentera så många som 30 olika personligheter i sitt sätt att interagera med sina användare.
Meta lär avslöja mer om sina framtida planer när det handlar om AI på sitt kommande utvecklarevenemang Connect som kommer att gå av stapeln 27-28 september, och det en spekulation är att man kommer att lansera sina chattbottar vid det evenemanget.