-
PLUS
Krönika: Så kan Apple ändra förutsättningarna för Iphone under 2026
-
PLUS
Mobilredaktionen spådde 2025 – så rätt och fel hade vi
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 2): Mobiltillverkarnas framtidsutsikter
-
PLUS
Krönika: Konsumentverket får städa när 2g och 3g stänger ner
-
PLUS
Krönika: Det här behöver Samsung göra för att lyckas 2026
-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
Mobil-meddelanden till teven belönas
Företaget bakom Ippi, medddelande-enheten som man kopplar till teven, har tagit hem utmärkelsen Swedish Embedded Awards i klassen för företag.
Ippi är en enhet som kommunicerar med hjälp av omvärlden via mobilnätet. Den är försedd med ett sim-kort och kan på så sätt ta emot sms, mms och e-post. Själva enheten innehåller bara ett antal knappar och kan närmast liknas vid en fjärrkontroll. Den kopplas till teven med ebn scart-kabel och det är teven som används för att ta del av inkomna meddelanden och skriva egna meddelanden som man vill skicka.
Syftet med Embedded Awards är att lyfta fram lösningar där inbyggda system används och att lyfta fram teknik som anses ha framtida potential. Inview tog hem segern i Enterprise-kategorin. I de två övriga klasserna belönades en kombination av ett trygghetslarm och en fallsensor samt ett reglersystem för motordrivna rullstolar.
Branschföreningen IM Embedded Technology, KK-stiftelsen samt tidningarna Elektroniktidningen och Elektronik i Norden står bakom Embedded Awards.
Ippi är även nominerad till Guldmobilen för Årets innovation på Mobilgalan.