-
PLUS
Köp mobil billigt: Så gör du
-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
Dyraste spelaffären genom tiderna
Mobilspelsutvecklaren Zynga uppköpt för rekordsumma

Amerikanska Take-Two Interactive betalar över hundra miljarder för spelutvecklaren.
Zynga är en av de riktiga giganterna inom spelutveckling för mobila enheter tack vare titlar som FarmVille, Harry Potter och Zynga Poker. Nu har de blivit uppköpta av spelbolaget Take-Two Interactive då bolaget förvärvar samtliga aktier i Zynga för den sammanlagda summan 12,7 miljarder dollar, eller drygt 117 miljarder kronor.
Take-Two äger via dotterbolag spelserier som Grand Theft Auto, Red Dead Redemption och Borderlands, och enligt Take-Two-chefen Strauss Zelnick är avsikten med uppköpet att stärka sin position på mobilspelsmarknaden.
Om det innebär att Take-Two har för avsikt att omvandla och lansera sina befintliga spelserier till mobila enheter som mobiltelefoner och surfplattor eller om de har för avsikt att skapa nya varumärken återstår att se.