-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
-
PLUS
Flera nyheter i Samsungs mobiler med One UI 7 och Android 15 – Så funkar de
-
PLUS
Krönika: Jag spår framtiden ett år framåt genom att se ett år bakåt
-
PLUS
Bästa kameran – Duell med en twist: Samsung Galaxy S25 Ultra mot Iphone 16 Pro
Tre gånger snabbare
Net1 lovar högre hastighet

Under våren ska de första kunderna få tillgång till de högre datahastigheter som den nya tekniken i Net1:s nät ska ge.
Operatören Net1, tidigare NMT, uppger att man är i färd med att uppgrader sitt nät. Net1:s har ett CDMA-nät, alltså en helt annan teknik än de andra operatörerna har för sina mobila bredbands-tjänster. För närvarande har kunderna tillgång till datauppkopplingar där man använder sig av EV-DO Rev A, en teknik som maximalt kan ge datahastigheter på 3,1 megabit per sekund.
Net1 uppger att införandet av EV-DO Rev B kommer att kunna ge hastigheter på upp till 9,3 megabit per sekund när man laddar ner data och upp till 5,4 megabit per sekund när man skickar data.
För att få tillgång till de högre hastigheterna kommer kunderna att behöva nya modem och nya abonnemang. Enligt operatören ska Usb-modem med stöd för Rev B börja säljas "innan sommaren" och Wlan-routers med Rev B väntas bli tillgänliga under hösten.