-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
-
PLUS
Samsung Galaxy S7 vs S25 – Så mycket har hänt på nio år
-
PLUS
Duell i tunnaste vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Honor Magic V3
-
PLUS
Krönika: Världens tunnaste mobiltelefon
Ännu mer internet från rymden
Nokia medverkar i skapandet av internet via satellit

Ytterligare en aktör vill leverera internet direkt från rymden.
Nokia har inlett ett samarbete med det amerikanska företaget AST SpaceMobile, som arbetar med att leverera internet direkt från ett nätverk av satelliter. Den stora skillnaden jämfört med exempelvis Starlink och Project Kuiper är att AST SpaceMobiles nätverk ska kunna leverera internetuppkoppling direkt till mobiltelefoner utan behov av speciella satellitmottagare eller mellanstationer.
Nokias roll i samarbetet är att leverera AirScale Single RAN-utrustning och tekniska lösningar för 4G och 5G som ska användas i satellitnätverket, och den första satelliten BlueWalker 3 planeras att skickas upp i september. Företaget planerar att ha drygt 100 satelliter i omloppsbana innan nätverket kan vara färdigt att tas i drift. Antalet skiljer sig markant från exempelvis Starlink som för tillfället har närmare 5000 satelliter i omloppsbana och har ansökt om tillstånd att skicka upp ytterligare 30000 satelliter. AST SpaceMobiles satelliter är dock betydligt större, BlueWalker 3 är drygt 64 kvadratmeter, något som har väckt kritik från bland annat Nasa på grund av kollissionsrisken.
För Nokia kan samarbetet bli ytterligare ett steg i arbetet där man på uppdrag av Nasa ska utveckla mobiltelefoni för användning på månen.