-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Nokia och Microsoft inleder samarbete

Microsofts Office-paket för mobiler ska lanseras i en version för Nokias Symbian-mobiler. Även andra Microsoft-program för företagskunder ska anpassas till Nokias telefoner.
Det första resultatet av samarbetet med Nokia och Microsoft är att Office Communicator ska kunna köras på telefoner ur Nokias E-serie. Communicator är ett kommunikationsprogram där man kan se status för sina kollegor, kommunicera med röstsamtal och via chatt.
- Den får vi se i produkter under nästa år. Vi kan ännu inte säga vilken telefon som blir först, säger Kai Öistämö på Nokia.
I ett senare ska Microsofts Office Mobile och Sharepoint kunna köras på Nokia-mobiler.
Telefonerna i Nokias företagsinriktade E-serie är de första som kommer att kunna användas tillsammans med Microsofts program, Nokia planerar att på sikt ta fram versioner för ett stort antal andra modeller i sitt sortiment.
Under frågestunden efter dagens presentation undrar någon om Nokia nu kommer att börja tillverka Windows-mobiler.
- Det finns inga sådana planer, svarar Öistämö.
- Nokia och Microsoft konkurrerar på vissa områden och vi kommer att fortsätta göra det, säger Stephen Elop från Microsoft.
På frågan om samarbetet har inletts för att möta konkurrensen från Apple vill varken Nokia eller Microsoft bekräfta det utan menar att andra kommer att få det tuffare.
- Om någon ska vara orolig så är det Research In Motion, säger Öistämö (Research in Motion tillverkar Blackberry-mobiler)