-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
Högre känslighet
Ny kamerasensor från Sony med 48 megapixel
Sonys senate mobilkamerasensor lovar ytterligare förbättringar i mobilernas bildkvalitet.
När det kommer till kamerasensorn i mobilen är det inte bara Sonys mobiler som använder Sonys sensorer, utan i stort sett alla tillverkare gör det, och kamerasensorer är en av Sonys största kassakor. Så när företaget nu lanserar en ny ännu mer avancerad kamerasensor lär den dyka upp i mobilkameran hos en rad tillverkares toppmodeller.
IMX586 har en pixelstorlek på 0,8 mikrometer, vilket ger en sensor på 48 megapixel med en storlek på 7 mm. Dessutom har man byggt bildsensorn i flera lager där man byggt in elektroniken för Sonys exponeringsstyrning och signalbehandling direkt i sensorkretsen, vilket ger betydligt snabbare signalbehandling.
Sony har tidigare gjort sensorer med inbyggt minne för att kunna filma i superslowmotion med 960 bilder per sekund. Så verkar dock inte vara fallet med IMX586, men den ska kunna filma i 480 bilder per sekund, och förhoppningsvis då utan att vara begränsad till 0,2 sekunders slow motion.
Varje pixel i en kamerasensor registrerar bara en av färgerna röd, grön eller blå, och i IMX586 är de grupperade fyra och fyra efter samma färg vilket ger högre noggrannhet i färgåtergivningen. Det gör dessutom att fyra pixlar kan behandlas som en för att ge 12-megapixelbilder med bättre ljuskänslighet i dåliga ljusförhållanden.
Sensorn är långtifrån det enda som påverkar bilkdkvalitén, optiken måste också klara av att leverera tillräckligt mycket ljus med tillräcklig skärppa för att bilderna ska bli bra. Sonys sensor släpps i september, och om den inte gör ett tidigt uppdykande i någon sonymobil under hösten lär vi få se den i telefoner under nästa år.
