-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
Nya bilder på Nokia N900
Nokia har inte gjort någon hemlighet av den kommande Linux-baserade N900, surfplattan som även fungerar som telefon. Nu har det också dykt upp bilder som ger en bra uppfattning om hur N900 ter sig i verkligheten.
N900 blir den första av Nokias Linux-baserade enheter i N-serien som även har telefonfunktioner. Med tidigare modeller har man varit hänvisad till uppkoppling via w-lan eller fått ansluta till en mobiltelefon för att få tillgång till datatrafik över mobilnätet. En annan väsentlig skillnad mot tidigare modeller är att N900 har försetts med pekskärm. Det har i sin tur inneburit att man kunnat utelämna den vanliga fyrvägsknappen och fått mer plats för övriga tangenter.
I hopskjutet läge märks också en förändrat design i form av en helt slät ovansida där man inte kan se skärmens kanter. Kamerorna i tidigare modeller har inte varit mycket att skryta med, men nu finns en 5-megapixelkamera med autofokus.
Typ: Smart mobil och surfplatta med turbo-3G och wlan
Mått: 59,7 x 111 x 18,2 mm
Vikt: 180 gram