-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
Nästa flaggskepp
Nya rykten om Galaxy S7 i flera storlekar
En färsk Galaxy S7-läcka tyder på att Samsungs nästa flaggskepp kan komma i storlekar upp till 5,7 tum.
Nätet kokar av rykten om Galaxy S7, en telefon som många spekulerar i att Samsung ska lansera i anslutning till mässan Mobile World Congress, som går av stapeln i slutet av februari.
Koreanska sajten ET News har nyligen publicerat uppgifter om att Samsungs nästa prestandalur ska släppas i två olika modeller: Dels en "standard-version" av S7:an med en platt skärm på 5,2 tum, dels en annan variant - "S7 Edge" - med en krökt 5,5-tumsskärm.
Under helgen har det dykt upp ny förhandsinformation som tyder på att Samsungs nästa flaggskepp faktiskt kan komma att lanseras inte i bara två utan tre olika storlekar.
Informationen i fråga utgörs av en läckt skärmdump, som visar specifikationerna för en okänd Samsung-enhet utrustad med en 5,7-tumsskärm (2560 x 1440 pixel), ett Snapdragon 820-chipp, 4 gigabyte i ram-minne och en 12-megapixelskamera, skriver SamMobile.
Som jämförelse kan nämnas att Samsungs nuvarande topptrio i produktportföljen - Galaxy S6, Galaxy S6 Edge och Galaxy S6 Edge Plus - kommer med skärmar på 5,1 respektive 5,7 tum.

