-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
Problemlösning
Oneplus släpper ny uppdatering för Oneplus 9-serien
Fortsätter att putsa bort märkena efter den problemfyllda lanseringen av Oxygen OS 12.
I december tvingades Oneplus, tillsammans med en del andra tillverka, pausa uppgraderingar av sina operativsystem på grund av att orsakade tekniska problem. Sedan dess har de arbetat med att lösa problem med hjälp av uppdateringar.
Nu har Oneplus börjat släppa ytterligare en uppdatering för Oxygen OS 12 för sin Oneplus 9-serie. Bland annat ska uppdateringen lösa problem med att ansluta till 5G-nätverk och även att somliga har upplevt problem att uppgradera sina telefoner.
Redan i december släpptes uppdateringar som tog hand om olika skärmrelaterade problem samt att enheter plötsligt kunde tappa sina anslutningar.
För tillfället är uppdateringen släppt i Nordamerika och i Indien, men enligt Oneplus kommer den att släppas på den europeiska marknaden senare i januari.
