-
PLUS
Krönika: Bra jobbat! Du har simmat 1 meter – se alla uppgifter om ditt träningspass här
-
PLUS
Airpods: 11 tips för att hitta okända funktionerna och lösa vanliga problem
-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
MWC 2022: Oppo laddar noll till 50 procent på fem minuter
Oppo presenterar laddning med ny Supervooc-teknik upp till 240W

Oppo har presenterat två nya tekniker inom Supervooc-laddning.
Oppo introducerade Supervooc-tekniken år 2014 för att utveckla olika laddtekniker.
Nu har företaget presenterat snabbladdningen 150W Supervooc som enligt Oppo kan ladda ett batteri på 4500 mAh från noll till 50 procent på fem minuter, medan noll till fulladdat tar femton minuter. Tekniken inkluderar även Battery Health Engine som ska se till att batteriet efter 1600 laddningscykler ska batteriet fortfarande ha 80 procent kapacitet kvar, vilket är dubbelt så många laddcykler som de flesta andra tekniker.
Enligt Oppo kommer 150W Supervooc att lanseras i utvalda Oneplus-mobiler under andra kvartalet 2022.
Oppo har även presenterat 240W Supervooc med kapacitet att ladda en 4500 mAh-batteri från noll till 100 procent på nio minuter.
Även Realme och Oneplus har aviserat att de ska släppa telefoner med 150W laddning och Honor Magic 4 Pro laddar redan vid lansering med 100W både trådlöst och med sladd.