-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Satsar på Nexus
Osäker framtid för Android Silver

I våras beskrevs Android Silver som en utveckling av Google Play Edition – en serie premiummobiler med hundra procent Google i gränssnittet. Nu ser det ut som att vi får nya Nexus-mobiler istället.
Mobilerna i Android Silver-serien skulle erbjuda den bästa hårdvaran, men till skillnad från dagens flaggskepp från Samsung, LG, Sony med flera skulle Google behålla kontrollen över gränssnittet och de inkluderade apparna. Flera analytiker drog slutsatsen att Android Silver skulle innebära slutet för Nexus-serien. Google har dock aldrig bekräftat planerna och enligt färska rapporter finns det inte mycket substans kvar i Android Silver-projektet.
Enligt webbplatsen The Information ändrades strategin när försäljningschefen Nikesh Arora lämnade Google för Softbank. Arora ansvarade för kontakterna med de tillverkare som skulle ha levererat Android Silver-mobilerna. De begränsade framgångarna med Google Play Edition sägs också ha bidragit till beslutet att återgå till Nexus-serien.
Ryktena avseende Android Silver blev aldrig så konkreta att några specifika tillverkare eller kommande modeller pekades ut. När det gäller Nexus ser det däremot ut som att vi får se en ny surfplatta – Nexus 9 från HTC – och en mobil från Motorola senare i år.