-
PLUS
Köp mobil billigt: Så gör du
-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
Oväntade problem för TSMC
Problem med tillverkning kan drabba Apple

Tillverkningsproblem kan leda till kretsbrist och förseningar för Apple.
Kretstillverkaren TSMC har arbetat med att bygga en anläggnings för kretstillverkning i Arizona, USA, där man planerar att tillverka kretsar baserade på 4nm-teknik för kommande Apple-produkter.
Nu rapporterar publikationen The Wall Street Journal att massproduktionen kan komma att försenas på grund av brist på arbetskraft. Problemen att rekrytera arbetskraft med rätt kompetens och erfarenhet kan leda till att TSMC kan komma att behöva ta in personal från Taiwan, vilket skulle försena produktionen av de första 4nm-kretsarna till 2025.
Den ursprungliga planen var att börja massproduktion direkt när anläggningen skulle öppnas 2024, så förseningen i tillverkningen kan potentiellt påverka Apples planer för 2024 års enheter.
Apples kommande iPhone 15-modeller och dess framtida kretsar i M3-serien förväntas använda TSMC:s 3nm-teknik, men här kommer de första kretsarna från företagets fabriker i Taiwan.