-
PLUS
Krönika: När en mobiltelefon förtjänar en allvarlig varning
-
PLUS
Mobil svarar: Uppdateringskrav, Doro-kritik, bättre ljud, Huawei-alternativ och mer
-
PLUS
Krönika: Att bryta dominans med bättre som inte är dyrare
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 2
-
PLUS
Krönika: Apple Watch i Android väcker drömmen
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 1
-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
Tidigt nästa år
Rykte: Android 5.1 släpps snart

I stort sett ingen tillverkare har hunnit få ut Android 5.0 till sina telefoner, men det ryktas redan om en till uppdatering.
Även om många tillverkare varit ovanligt öppenhjärtliga med hur status på uppdateringar till Android 5.0 ligger till är det inte direkt många som fått ut något, utöver Googles egna Nexusenheter då. Det hindrar dock inte Google från att jobba vidare med systemet, för nu ryktas det att Android 5.1 är på gång inom kort.
Enligt källan ska det däremot inte röra sig om några enorma nyheter, utan mest fix bakom kulisserna.
Ett nytt tyst läge ska införas efter klagomål på att prioriterade notifikationer var förvirrande. Utöver det ska minnesanvändningen fixats något och hela systemet ska vara lite mindre batterihungrigt. Eventuellt ska uppdateringen även föra med sig en viss förändring i färgpaletten för systemet.
Uppdateringen ska vara klar för distribution till slutet av februari, men det kommer ta betydligt längre tid än så innan tillverkarna hunnit få in den i systemet.