-
PLUS
Krönika: Att bryta dominans med bättre som inte är dyrare
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 2
-
PLUS
Krönika: Apple Watch i Android väcker drömmen
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 1
-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
Ny Chrome ska spara ström
Så kan du surfa längre med ny Chrome – sparar batteri

Google arbetar med att få ner webbläsarens strömförbrukning.
Google arbetar med en ny version av sin webbläsare Chrome, där en av de nya funktionerna är tänkt att minska strömförbrukningen. När webbläsaren används på batteridrivna enheter som mobiltelefoner och bärbara datorer kan den nya strömsnålande funktionen förlänga batteritiden avsevärt.
Det är en i en testversion av Chrome 86 som webbläsaren slutar att köra en rad olika javascript i flikar som visas för användaren. Det omfattar bland annat script som läser av interaktion med annonser, om användaren har bläddrat på sidan et cetera - kort sagt funktioner som inte behövs när en flik inte visas för användaren. Enligt mätningar som Google har gjort ska det kunna förlänga batteritiden med drygt 13 procent när webbläsaren körs med 36 flikar i bakgrunden.
Funktionen finns i testversioner för Windows, Mac, Linux, Android och Chrome OS. Om och när funktionen kommer att släppas i en skarp version är ännu okänt.