- 
                    
                            PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
 - 
                    
                            PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
 - 
                    
                            PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
 - 
                    
                            PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
 - 
                    
                            PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
 - 
                    
                            PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
 - 
                    
                            PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
 - 
                    
                            PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
 - 
                    
                            PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
 - 
                    
                            PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
 
Amerikanska förbokningen öppen
Samsung bekräftade 6 mars för säljstart av Galaxy S20
Sin vana trogen har Samsung redan innan lanseringen öppnat förhandsbokningen för sin nästa flaggskeppsmodell.
Det är Samsung i USA som redan nu öppnat förbokningen för “nästa Galaxy”, vilket utan att de nämner det uttryckligen givetvis handlar om Galaxy S20. Kunder kan ange sina kontaktuppgifter och välja vilken av de amerikanska operatörerna som de vill välja eller om man föredrar att köpa telefonen olåst.
            De som var tidiga med att registrera sitt intresse fick då beskedet att leverans av deras enheter beräknades till den 6 mars, men det här är uppgifter som inte längre syns på sidan. Den som anmäler sitt intresse på det här sättet förbinder sig inte till något köp, eftersom inga detaljer eller priser på produkten heller presenteras här. Istället handlar det om att den som anmäler sig får förtur att köpa och som kund uppmanas man på webbsidan att hålla utkik efter ett mejl för att slutföra beställningen när det är möjligt.
När Samsung bjuder in till lansering den 11 februari väntas bolaget lansera tre telefoner i S20-serien och även släppa sin andra mobil med vikbar skärm.