-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Fritt fram för fler tillverkare
Samsung inte längre ensamma om specialprocessorn

Qualcomms tidigare Samsung-exklusiva Snapdragon blir nu tillgänglig även för andra tillverkare.
När Samsung lanserade Galaxy S23-serien gjorde man det med en specialversion av Qualcomms processor Snapdragon 8 Gen 2 med namnet Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy. Det speciella med processorn var att den arbetade med en högre klockfrekvens och var med sina 3,36 GHz därmed snabbare än vanliga Snapdragon 8 Gen 2 som låg på 3,2 GHz.
Nu håller dock Samsungs exklusivitet på att löpa ut, och den första mobilen utanför Samsungs modeller att använda blir RedMagic 8S Pro som lanseras i Kina 5 juli. RedMagic 8S Pro är en uppdaterad version av den tidigare Redmagic 8 Pro so använde den vanliga Snapdragon 8 Gen 2, och kommer även att erbjuda 24 gigabyte arbetsminne.
Fler tillverkare lär komma att använda processorn nu när det blir mer allmänt tillgänglig, det ryktas bland annat om att både Asus, Oneplus och Xiaomi kommer att presentera modeller med den överklockade processorn.