-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
Från en generation till en annan
Samsung kan hoppa direkt till One UI 8
Tidig lansering av Android 16 kan få Samsung att strunta i uppgraderingar för One UI 7.
Samsung har hamnat på efterkälken med sitt Android 15-baserade gränssnitt One UI 7, och det blir tal om att börja rulla ut uppgraderingar först i april. Samtidigt förväntas Google lansera den skarpa versionen av Android 16 redan under andra kvartalet i år, vilket kan leda till en drastisk effekt för Samsungs uppgraderingar.
Det är läckaren IceUniverse som går ut med informationen att Samsung an komma att strunta i inkrementella uppgraderingar för One UI 7, exempelvis potentiella versioner som One UI 7.1 och 7.1.1, för att istället gå direkt mot en Android 16-baserad One UI 8.
Google släppte Android 16 beta 2 i februari, medan Samsung inledde betatesterna av Android 15 för Galaxy Z Flip 6 och Fold 6, Galaxy S23-serien och Galaxy Tab S10-serien nu i mars.