-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
-
PLUS
Samsung Galaxy S7 vs S25 – Så mycket har hänt på nio år
-
PLUS
Duell i tunnaste vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Honor Magic V3
-
PLUS
Krönika: Världens tunnaste mobiltelefon
-
PLUS
24 timmar med nya Samsung Galaxy
-
PLUS
Samsungs lansering av Galaxy Z Flip 7, Z Fold 7 och Galaxy Watch 8 på djupet
Köpet är nu genomfört
Stephen Elop: ”Nu är vi ett Microsoft”

I ett öppet brev på Nokias egen blogg skriver Stephen Elop idag om att Microsofts köp av Nokias mobiler och tjänster nu är genomfört.
I brevet skriver Elop om att både Nokia och Microsoft arbetat passionerat på varsitt håll, Microsoft med tanken om att placera en dator i varje hem och Nokia med målet att knyta samma miljarder människor (”connecting people”) med mobiltelefonens hjälp. Han påpekar också att inget av det hade varit möjligt utan stöd från de båda företagens kunder, eller fans som han kallar dem.
I en separat bloggpost behandlas detaljer i vad som kommer att förändras i och med köpet och vad som kommer att förbli som det varit. Microsoft kommer att sälja Nokias mobiler, från såväl Lumia-, Asha och den nya Android-baserade familjen Nokia X. Det senare poängterar även Stephen Elop i sitt öppna brev.
För den som idag äger en Nokia-telefon uppges att det mesta kommer fortsätta som vanligt. Garantin påverkas till exempel inte och det utlovas fortsatta uppdateringar av mjukvara för de telefoner som redan är ute i handeln. Samma sak gäller service och Nokias egen blogg och forum på nätet kommer att drivas av samma människor, men nu anställda på Microsoft istället.
Nokias verksamhet som nu blir en del av Microsoft går in i Microsofts affärsområde ”Devices and services”.