-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
-
PLUS
Samsung Galaxy S7 vs S25 – Så mycket har hänt på nio år
-
PLUS
Duell i tunnaste vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Honor Magic V3
-
PLUS
Krönika: Världens tunnaste mobiltelefon
Kan komma samtidigt som S22
Stor läcka avslöjar kommande Samsung Galaxy Tab S8-modellerna

Kan komma att presenteras samtidigt med Galaxy S22-mobilerna i februari.
En massiv läcka som har nått publikationen WinFuture, och det är en läcka som avslöjar mängder med information om Samsungs kommande S8-surfplattor - Samsung Galaxy Tab S8, S8+ och S8 Ultra.
Alla tre modellerna uppvisar stora fysiska likheter med sina föregångare i Galaxy Tab S7-serien, men det är främst på insidan som Samsung har lagt ner arbete. Alla trehar det gemensamt att de kommer att lanseras med Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, skärmar med QHD-upplösning och stöd för 120Hz, fyra högtalare, Android 12/One UI 4 och stöd för S Pen.

Alla tre kommer att finnas i en konfiguration med 8 gigabyte arbetsminne, 128 gigabyte lagringsutrymme samt uppkoppling via WiFi, samt möjligheten att uppgradera med 5G-stöd. S8 och S8+ kan även fås med 256 gigabyte lagringsutrymme, medan S8 Ultra dessutom kan uppgraderas till 512 gigabyte lagringsutrymme i kombination med 16 gigabyte arbetsminne. Alla tre modellerna kan expandera lagringsutrymmet med minneskort.
Samsung Galaxy Tab S8 Ultra kommer att få en skärm på 14,6 tum med dubbla frontkameror 12MP-sensorer för videokonferenser, medan S8 och S8+ kommer att ha en frontkamera med 12MP-sensor.

S8-modellen är 6,3 millimeter tjock med en matchvikt på 507 gram, och ett batteri på 8000 mAh, medan S8+ får ett batteri på 10090 mAh. S8 Ultra har en matchvikt på 728 gram och tjockleken 5,5 millimeter, med ett batteri på 11200 mAh.
Några officiella prisuppgifter finns givetvis inte, men enligt WinFuture förväntas Tab S8 hamna mellan 680-900 euro, Tab S8+ mellan 880-1110 euro, och Tab S8 Ultra mellan 1040-1220 euro.

Enligt de senaste ryktena kommer Samsung att hålla ett evenemang den 8 februari där de blanda annat presenterar, och enligt läckan är det troligt att även Galaxy S8-enheterna kommer att presenteras samtidigt.