-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
-
PLUS
Samsung Galaxy S7 vs S25 – Så mycket har hänt på nio år
-
PLUS
Duell i tunnaste vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Honor Magic V3
-
PLUS
Krönika: Världens tunnaste mobiltelefon
Från video till spel
Tiktok planerar spelsatsning – "tester är redan igång"

Läckor avslöjar att videotjänsten vill bredda sig med spel.
Reuters rapporterar att videotjänsten Tiktok har planer på att låta användare spela spel i videodelningsappen, och att tester redan pågår i Vietnam. Detta för att få användare att spendera mer tid på plattformen och därmed också öka reklamintäkterna. Tjänsten har idag fler än en miljard aktiva användare varje månad världen över.
Kinesiska Bytedance som äger Tiktok har i nästa steg avsikten att vidga spelmöjligheterna över Sydostasien, och att det kan komma att genomföras redan under tredje kvartalet i år. Spelen ska vara utvecklade i HTML5 både av tredjepartsutvecklare samt av spel som Bytedance har tillgång till via uppköpta utvecklare som Moonton.
Bytedance har redan tidigare erbjudit spel, men då i den kinesiska versionen av Tiktok som heter Douyin där användare har kunnat spela olika spel sedan 2019.