-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Bara två kameror, men bra
Två kameror i kommande Nothing-mobilen

Nothing berättar mer om kamerorna i kommande Phone 1.
Nothing har gått ut med information om kamerorna i sin kommande mobil Nothing Phone 1. Enligt de själva väljer man att dra innovationen åt att använda ”bara” två kameror och inte tre eller fyra kameror som konkurrenterna, men att man väljer att använda bra kameror istället för mediokra.
Den de kallar för den primära kameran kommer att använda en Sony IMX766-sensor på 50 MP med en bländare på ƒ/1.88 aperture och en sensor på 1/1.56 tum. Den har dessutom optisk och elektronisk bildstabilisering, samt ett synfält på 114 grader. Videoinspelning kommer att utnyttja 10-bitars färg vilket ger extremt många färgnyanser för att ge en naturligare återgivning.
Däremot beskriver Nothing på sin hemsida bara vad den primära kameran och inte vad den kompletterande har för specifikationer. Information om det lär dyka upp i morgon klockan 17.00 då den officiella presentationen av Nothing Phone 1 kommer att äga rum.