-
PLUS
Så vattentät är din mobil
-
PLUS
Krönika: Så kan Apple ändra förutsättningarna för Iphone under 2026
-
PLUS
Mobilredaktionen spådde 2025 – så rätt och fel hade vi
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 2): Mobiltillverkarnas framtidsutsikter
-
PLUS
Krönika: Konsumentverket får städa när 2g och 3g stänger ner
-
PLUS
Krönika: Det här behöver Samsung göra för att lyckas 2026
-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
HMD Global ligger inte på latsidan
Uppgifter: Nytt Nokia-flaggskepp med Snapdragon 845-chipp på gång
Finska HMD Global – som äger rättigheterna till varumärket Nokia på mobilsidan – har redan släppt ett flertal smartphone-enheter i år. Men ännu en telefon ska enligt färska rykten vara på gång, och det tycks handla om ett flaggskepp.
Nej, HMD Global tycks inte ha några planer på att sluta spruta ur sig nya smartphone-modeller under 2018. Ett nytt flaggskepp ska enligt uppgifter från källor till den tyska sajten Winfuture vara på gång. Enheten ska gå under kodnamnet A1 Plus internt hos HMD Global, och det är taiwanesiska Foxconn som ska tillverka den. Telefonen antas ha en hel del gemensamt med Nokia 8 Sirocco, vars interna kodnamn var ”A1N”.
Snapdragon 845
En tydlig indikation på att det handlar om en flaggskeppsenhet är att man valt att förse telefonen med Qualcomms Snapdragon 845-chipset, som kommit att bli något av ett standarchipp i Android-flaggskepp under året. Enligt uppgifterna ska telefonen även vara rustad med en fingeravtryckssensor under skärmglaset, i stil med den som sitter i Vivos pinfärska enhet Nex. En sådan lösning innebär förstås att man satsat på en skärm som täcker en rejäl del av frontstycket. Telefonen ska offentliggöras ”någon gång under årets andra halva”.