-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
Video visar HTC Leo med multitouch
HTC:s kommande modell med arbetsnamnet Leo verkar ha potential att höja ribban för Windows-mobiler när det gäller mediafunktioner.
HTC Leo, som troligen kommer att kallas något annat när den lanseras officiellt, är en stor Windows-mobil med skärmen som en av de mest framträdande egenskaperna. Enligt tidigare uppgifter ska den vara 4,3 tum stor och ha upplösningen 800x480 bildpunkter.
Nu har ett videoklipp publicerats på Youtube som visar att skärmen klarar multitouch, alltså att den kan styras genom att den berörs med flera fingrar samtidigt. Av allt att döma är det också fråga om en kapacitiv skärm, som lämpar sig något bättre för att styras med fingrarna, i motsats tills de resistiva skärmar som från början konstruerades för att användas tillsammans med en pekpenna.
Leo har utrustats med en Qualcomm-processor på 1Ghz, vilket är betydligt kraftfullare än vi är vana att se i HTC:s mobiler. Även om man inte ska dra för långtgående slutsatser utifrån vad som visas på en videosekvens verkar det dock som att telefonen hanterar bilder och film riktigt snabbt och smidigt.