-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
Färska siffror från analysfirman App Annie
Whatsapp nu populärare än Facebook-appen globalt
Facebooks köp av meddelandetjänsten Whatsapp 2014 verkar av allt att döma ha varit en vettig investering. Nu har nämligen Whatsapp-appen blivit större än Facebook-appen globalt.
Det är analysfirman App Annie som kommer med siffrorna, som är baserade på uppskattningar. Och enligt dem så ska Whatsapp-appen redan i september förra året för första gången ha passerat ägarbolaget Facebooks egen huvud-app, och därefter ska man ha hållit ställningarna som den starkaste Facebook-ägda appen globalt. Slår man ut siffrorna över hela 2018, så var dock Facebook-appen snäppet mer populär. Men tittar man på enskilda länder, så har Whatsapp faktiskt varit större under hela det gångna året. Några av de länderna är Storbritannien, Schweiz, Spanien, Singapore, Nederländerna, Hongkong, Tyskland och Finland.
Inte lika stort i USA
Whatsapp är däremot inte på långa vägar en lika stark app i USA som på andra håll i världen. Där kniper Facebooks huvudapp och meddelandetjänsten Messenger topplaceringarna, medan Whatsapp inte ens tar sig in på topp 10. En talesperson för Whatsapp har valt att inte kommentera App Annie-siffrorna, vilket är aningen anmärkningsvärt. Sedan Facebook köpte tjänsten så har man varit motvilliga när det handlat om att offentliggöra användarsiffrorna. Facebooks grundare och vd Mark Zuckerberg valde vid den senaste kvartalsrapporten att inte redogöra för Whatsapps aktiva användarbas, utan nöjde sig med att presentera en siffra för alla Facebooks appar tillsammans.