-
PLUS
Prisvärda mobiler, Swedbank, problemlösning, Xiaomi 15 Ultra och mer – Mobil ger svar
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon - del 2
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon
-
PLUS
Krönika: Bra jobbat! Du har simmat 1 meter – se alla uppgifter om ditt träningspass här
-
PLUS
Airpods: 11 tips för att hitta okända funktionerna och lösa vanliga problem
-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
Ukraina-kriget påverkar Iphone SE
Apple ryktas dra i handbromsen för Iphone SE

Apple minskar produktionen av Iphone SE med 20 procent.
Apple planerar att minska produktionen av nya Iphone SE med ungefär 20 procent på grund av kriget i Ukraina. Det hävdar flera källor till publikationen Nikkei Asia. I praktiken skulle det betyda en minskning med drygt 2-3 miljoner enheter. Grunden till beslutet sägs vara att Apple räknas med minskad efterfrågan på grund av den osäkra ekonomiska situationen och minskad köpkraft hos europeiska kunder.
Apple uppges även ha uppmanat sina underleverantörer att minska produktionen av samtliga Iphone 13-enheter, men där sägs anledningen vara en säsongsmässig nedgång i efterfrågan.
Det ska även finnas planer på att dra ner produktionen av Airpods med över enheter miljoner för att inte riskera stora lager som inte går att sälja.
Apple har även slutat sälja produkter i Ryssland där man var den tredje största mobiltillverkaren med fem miljoner sålda Iphone-enheter förra året.