-
PLUS
Krönika: Så kan Apple ändra förutsättningarna för Iphone under 2026
-
PLUS
Mobilredaktionen spådde 2025 – så rätt och fel hade vi
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 2): Mobiltillverkarnas framtidsutsikter
-
PLUS
Krönika: Konsumentverket får städa när 2g och 3g stänger ner
-
PLUS
Krönika: Det här behöver Samsung göra för att lyckas 2026
-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
Svart kvartal för telefontillverkare
Globala mobilförsäljningen störtdyker
Reserestriktioner, stängda affärer och ökad sparsamhet tros vara bidragande orsaker.
Forsknings- och rådgivningsföretaget Gartner redovisar statistik om den globala mobiltelefonförsäljningen som visar en marknad i kraftig nedgång. Under det andra kvartalet 2020 sjönk den globala mobilförsäljningen med 20 procent jämfört med samma tid föregående år. Den främsta anledningen ska enligt företaget vara den pågående pandemin.
Anshul Gupta, senior research director hor Gartner, säger att "reserestriktioner, stängda affärer och större försiktighet när det handlar om att spendera pengar på produkter som inte är nödvändiga" är några av anledningarna till att försäljningen minskade för andra kvartalet i rad.
Under andra kvartalet 2020 såldes 295 miljoner enheter jämfört med 370 miljoner enheter under samma kvartal förra året.
Den största minskningen rapporterades från Indien där väldigt kraftfulla nedstängningar gjorde att försäljningen rasade med 46 procent.
