-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
”Iphone Pro”
Här är Microsofts dröm-Iphone
Många höjde på ögonbrynen när Microsofts vd nyligen visade upp företagets nya appar under en konferens. Demon gjordes nämligen på en Iphone.
Händelsen ägde rum under det keynotetal som Microsofts vd Satya Nadella höll på Dreamforce 2015, en konferens anordnad av affärssystemleverantören Salesforce.
När Nadella skulle gå igenom de nya appar som Microsoft utvecklar under hans ledning plockade han plötsligt fram en Iphone på scenen.
”Den här är inte min telefon”, sade vdn och kallade sedan skämtsamt luren för en ”Iphone Pro”, med hänvisning till alla Microsoft-apparna som fanns på den.
Bland annat demonstrerades nya Outlook, som Nadella föga förvånande hävdade är den ”bästa mejlklienten på Ios för Gmail och Exchange”. På telefonens fullpackade startskärm syntes även Skype, kalenderappen Sunrise och musiktjänsten Grove, bland många andra program.
Senare under demonstrationen bytte Satya Nadella till en Windowstelefon, men gesten visar ändå hur pass viktig Apples plattform har blivit för Microsoft i och med mjukvarujättens nya fokus på molntjänster och mobila lösningar.
Nadellas namnlek kan också tolkas som en blinkning till Apples nya Ipad Pro, som anklagas för att kopiera såväl finesser som delar av namnet på Microsofts hybridplatta Surface Pro.

