-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
Bara Windows Phone nu?
Nokia: "Meego-satsning läggs inte ner"
[Uppdaterad 12.23] Det senaste året har Nokia sagt att Linux-systemet Meego ska bli det primära operativsystemet för företagets kommande flaggskepps-telefoner. Meego skulle på allvar utmana konkurrenternas bästa telefoner. Men nu är det alltså Windows Phone som ska inta den rollen. Nokias Klas Ström förnekar dock att man ändrat inriktning på Meego-projektet. "Meego kommer inte att läggas ner", sade han till Mobil på morgonen. Men timmen efter sade Nokias vd i London att Meego-projektet snart återgår till experimentverkstad.
På Nokias företagsblogg "Nokia Conversations" skriver Nokiachefen Stephen Elop och Microsoftchefen Steve Ballmer tillsammans att Windows Phone nu ska bli Nokias "primära" operativsystem för smarta mobiltelefoner.
I ett pressmeddelande från Nokia på morgonen skriver företaget också att Meego ska bli ett open-sourceprojekt med målet att långiktigt kunna lägga en grund för "nästa generations" mobiltelefoner och surfplattor. Precis vad som kommer att hända med Nokias andra operativsystem för smarta mobiler, Symbian, är något oklart.
Innebär inte den nya policyn att Meego-projektet degraderas till en experiment-plattform nu?
- Nej det skulle jag inte tolka det som. Vi har hittills sagt att Symbian varit vårt primära operativsystem för smarta mobiler, och nu ändras det till Windows Phone, säger Klas Ström på Nokia.
Men kommer satsningarna på Symbian och Meego att fortsätta?
- Både Symbian och Meego kommer att finnas kvar, så tolkar jag det som sagts nu.
Det är dock uppenbart att det även inom Nokia råder osäkerhet om vad företagets nya Microsoft-allians innebär.
Kommer er programbutik att ersättas av Microsoft Marketplace, där Microsoft bestämmer vilka appar som ska finnas?
- Det tror jag inte men det vet jag faktiskt inte i nuläget. Mer information kommer under dagen och tills dess får vi hänvisa till vad som nu sägs på presentationen borta i London.
Efter samtalet med Klas Ström hölls Nokias strategikonferens i London, där Nokiachefen Stephen Elop gav en något annorlunda bild av Meegos framtid inom Nokia. Efter att företagets första mobiltelefon med Meego släppts inom kort kommer Meego-teamet att övergå till att bli en experimentverkstad för frantidens mobiler. Det är i första hand Windows Phone som gäller nu för Nokias smarta mobiltelefoner, menade Elop som höll show i London tillsammans med Microsoftchefen Steve Ballmer.


