-
PLUS
Krönika: Så kan Apple ändra förutsättningarna för Iphone under 2026
-
PLUS
Mobilredaktionen spådde 2025 – så rätt och fel hade vi
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 2): Mobiltillverkarnas framtidsutsikter
-
PLUS
Krönika: Konsumentverket får städa när 2g och 3g stänger ner
-
PLUS
Krönika: Det här behöver Samsung göra för att lyckas 2026
-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
Motstridiga uppgifter:
Oklart om Nexus 10 kommer till Sverige
[Uppdaterad version] Samsung Nexus 10 är en av höstens hetaste surfplattor. Men kommer den till Sverige? Samsung säger nej - men detta förnekas i en kommentar från Google.
Samsungs och Goolges senaste kärleksbarn - surfplattan Samsung Nexus 10 - blev snabbt uppmärksammad när den lanserades i slutet av oktober. Nexus 10 bjuder bland annat på - som namnet antyder - en 10.1-tums skärm, en dubbelkärnig Cortex-A15-processor och nio timmars uppspelning av video i HD-upplösning.
Då - direkt efter lanseringen - visste ingen om denna heta nya surfplatta skulle släppas på den svenska marknaden över huvud taget. Samsung Nexus 10 börjades säljas i utvalda Google Play-länder den 13 november - men enligt Samsung kommer plattan inte att vara Sverige-aktuell.
- Samsung Nexus 10 kommer inte att säljas i Sverige utan ska endast vara tillgänglig i USA, England, Australien, Franrike, Tyskland, Spanien, Kanada och Japan, säger Andreas Norberg, nordisk produktchef för Samsungs mobiltelefoner, till Mobil.se.
Enligt Andreas Norberg är det Google som sköter distributionen av surfplattan, och kan således råda över vilka länder som Nexus 10 är aktuellt för - samt vilka länder som plattan inte kommer till.
Uppdatering: I en kommentar till Mobil.se säger nu Google att uppgifterna om Nexus 10 från Samsung inte stämmer.
"Google har som målsättning att rulla ut alla produkter på alla marknader, men kan inte ge några tidsramar för när det sker", skriver Emma Stjernlöf, informationschef på Google.
