-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Det blir olika processorer
Qualcomm bekräftar att Galaxy S24 får olika processorer

Snapdragon tar plats i en del av Samsungs kommande flaggskepp.
När Samsung lanserade Galaxy S23 valde man att leverera samtliga modeller utom Galaxy S23 FE med Qualcomms Snapdragon-processor. Inför de kommande Galaxy S24 har det länge spekulerats i att Samsung skulle gå tillbaka till olika processorer och både använda sig av Qualcomms Snapdragon och Samsungs egna Exynos-processorer.
Nu bekräftas denna uppdelning av Qualcomms Cristiano Amon och Alex Rogers. Det är publikationen The Elec som publicerar att de två cheferna vid en budgetredovisning konstaterar att man även i fortsättningen kommer att ha en fortsatt hög andel och en majoritetsandel av Galaxy S24.
Även om uttalandet visar att Qualcomm fortfarande kommer att vara en viktig del, så kommer del av modellerna att ha en processor från en annan tillverkare, och då rimligtvis Samsungs egna Exynos. Det framgår dock inte hur uppdelningen kommer att bli. Det har förekommit teorier om en geografisk uppdelning som tidigare men också att respektive modell kommer att ha samma processor globalt.