-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
-
PLUS
Flera nyheter i Samsungs mobiler med One UI 7 och Android 15 – Så funkar de
-
PLUS
Krönika: Jag spår framtiden ett år framåt genom att se ett år bakåt
Reklamfritt
Youtube bekräftar prenumerationstjänst

Videosajten har ytterligare prenumerationsmodeller på gång.
Under 2014 lanserades Youtube Music Key, där användare fick tillgång till Google Play Musics utbud samt reklamfria varianter av musikvideos.
Nu har Youtube skickats ut ett informationsmail till de som idag får pengar från annonser på sajten att de inom kort kommer att lansera en mer sajtomspännande prenumerationstjänst för att användare ska slippa reklam. Vad den kommer att kosta eller i vilka länder den lanseras först är ännu oklart, men i mailet framkommer det i alla fall att de som är registrerade som Youtube Creators kommer att få lika mycket ersättning via prenumerationstjänsten som de annars skulle ha fått via vanlig reklam.
Den 15:e juni kommer förändringen att träda i kraft för Youtube Creators, så rimligen borde tjänsten som sådan lanseras ungefär då också.