-
PLUS
Krönika: Det här behöver Samsung göra för att lyckas 2026
-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
MWC 2022: Oppo laddar noll till 50 procent på fem minuter
Oppo presenterar laddning med ny Supervooc-teknik upp till 240W
Oppo har presenterat två nya tekniker inom Supervooc-laddning.
Oppo introducerade Supervooc-tekniken år 2014 för att utveckla olika laddtekniker.
Nu har företaget presenterat snabbladdningen 150W Supervooc som enligt Oppo kan ladda ett batteri på 4500 mAh från noll till 50 procent på fem minuter, medan noll till fulladdat tar femton minuter. Tekniken inkluderar även Battery Health Engine som ska se till att batteriet efter 1600 laddningscykler ska batteriet fortfarande ha 80 procent kapacitet kvar, vilket är dubbelt så många laddcykler som de flesta andra tekniker.
Enligt Oppo kommer 150W Supervooc att lanseras i utvalda Oneplus-mobiler under andra kvartalet 2022.
Oppo har även presenterat 240W Supervooc med kapacitet att ladda en 4500 mAh-batteri från noll till 100 procent på nio minuter.
Även Realme och Oneplus har aviserat att de ska släppa telefoner med 150W laddning och Honor Magic 4 Pro laddar redan vid lansering med 100W både trådlöst och med sladd.
