-
PLUS
Så vattentät är din mobil
-
PLUS
Krönika: Så kan Apple ändra förutsättningarna för Iphone under 2026
-
PLUS
Mobilredaktionen spådde 2025 – så rätt och fel hade vi
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 2): Mobiltillverkarnas framtidsutsikter
-
PLUS
Krönika: Konsumentverket får städa när 2g och 3g stänger ner
-
PLUS
Krönika: Det här behöver Samsung göra för att lyckas 2026
-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
Den som står pall för lite stryk
Samsung lanserar tåliga XCover 7
Galaxy XCover är mobilserien som satsar mer på att vara robust än att vara slimmad.
Utöver Samsungs mer välkända modellserier A, Z och S, där man i den sistnämnda nu är på gång att presentera S24-modellerna, har Samsung även de mer robusta Galaxy XCover. Där har man nu lanserat den senaste modellen Galaxy XCover 7 som i likhet med tidigare modeller satsar mer på tålighet än prestanda och slimmad design.
Galaxy XCover 7 har en LCD-skärm på 6,6 tum med FHD+-upplösning och en uppdateringsfrekvens på 64Hz. Den skyddas av Gorilla Glass Victus+ och mobilen ska kunna styras även med upp till 2 millimeter tjocka läderhandskar.
Samsung har inte sagt vilken processor som driver enheten, men enligt tidigare uppgifter ska det handla om en Mediatek Dimensity 6100+. Det är däremot bekräftat att det är en åttakärnig processor som använder 6nm-teknik och har stöd för 5G. Processorn kompletteras med 6 gigabyte arbetsminne och 128 gigabyte lagring, som kan expanderas med minneskort på upp till 1 terabyte.
Batteriet ligger på 4050 mAh och är löstagbart för att snabbt kunna bytas ut. Trots detta har mobilen en IP68-klassificering och uppfyller även MIL-STD-810H.
Övriga specifikationer inkluderar 3,5mm-jack, Bluetooth 5.3, Wi-Fi 5, NFC, USB-C, fingeravtrycksläsare, samt dubbla sim-platser och stöd för e-sim. Positioneringen kan hantera GPS, GLONASS, Galileo, Beidou och QZSS. Operativsystemet är Android 14.
På baksidan sitter en ensam kamera på 50MP, och på framsidan en kamera på 5MP.
Uppgifter om svensk lansering och svenskt pris finns för tillfället inte.