-
PLUS
Duell i tunnaste vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Honor Magic V3
-
PLUS
Krönika: Världens tunnaste mobiltelefon
-
PLUS
24 timmar med nya Samsung Galaxy
-
PLUS
Samsungs lansering av Galaxy Z Flip 7, Z Fold 7 och Galaxy Watch 8 på djupet
-
PLUS
Krönika: När en mobiltelefon förtjänar en allvarlig varning
-
PLUS
Mobil svarar: Uppdateringskrav, Doro-kritik, bättre ljud, Huawei-alternativ och mer
-
PLUS
Krönika: Att bryta dominans med bättre som inte är dyrare
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 2
-
PLUS
Krönika: Apple Watch i Android väcker drömmen
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 1
Mindre illamående när du reser
Google utvecklar funktion för att motverka åksjuka

Google kan introducera ny funktion för att minska åksjuka vid skärmanvändning i fordon.
För många är det bästa sättet att undvika åksjuka att hålla blicken på vägen istället för på mobilen. För de som behöver eller vill använda en skärm under resan kan Google vara på väg att lansera en lösning som med hjälp av en visuell skärmeffekt som speglar fordonets rörelser kan komma att minska åksjuka. Avsikten är att minska konflikten mellan det som ögonen ser och vad innerörat uppfattar, vilket ofta är orsaken till illamående.
Den nya funktionen sägs gå under namnet "Motion Cues" och det baserar sig på programkod som har hittats i den senaste betaversionen av Google Play Services. Det återstår att se när och om Google officiellt kommer att presentera denna funktion.
Apple lanserade en liknande funktion i Ios 18 och det finns appar med liknande funktioner för Android, men om Motion Cues släpps i en skarp version blir det första gången som funktionen blir en del av operativsystemet.