-
PLUS
Krönika: Ökande likriktning och mer av samma
-
PLUS
Apples lansering på djupet
-
PLUS
Prisvärda mobiler, Swedbank, problemlösning, Xiaomi 15 Ultra och mer – Mobil ger svar
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon - del 2
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon
-
PLUS
Krönika: Bra jobbat! Du har simmat 1 meter – se alla uppgifter om ditt träningspass här
-
PLUS
Airpods: 11 tips för att hitta okända funktionerna och lösa vanliga problem
-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
Nytt skydd mot bedragare
Handelsbanken inför Swish-skydd

Som ett led i arbetet med att stoppa bedrägerier inför Handelsbanken en väntetid på överföringar med Swish.
En vanlig metod som kriminella använder är att försöka få sina offer att swisha stora summor. Nu inför Handelsbanken ett skydd mot den typen av bedrägerier genom att eliminera möjligheten att swisha stora belopp med väldigt kort varsel. Skyddet består i att en kund som vill höja beloppsgränsen för en enskild transaktion till mer än 10000 kronor måste vänta i två dagar innan transaktionen kan genomföras.
I ett pressmeddelande säger Andreas Jensen som är bedrägerispecialist på Handelsbanken att “Tidsfördröjningen som införs ger tid att verkligen kolla upp om informationen stämmer. Tidsfördröjning är en effektiv åtgärd eftersom den ger kunderna tid att kontrollera och tänka efter.”
Ändringen kommer att genomföras den 11 juni i år, och Handelsbanken säger att man längre fram kommer att genomföra ytterligare åtgärder för att skydda sina kunder.