-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
Finputsning och prestandaökning
Oneplus Open 2 i ny läcka
Den kommande vikbara Oneplus Open 2 påstås bli tunnare och mer kraftfull, och anlända inom kort.
Oneplus släppte sin första vikbara mobil Open år 2023, men sedan dess har det inte sagt speciellt mycket om framtida versioner. Nu går publikationen Smartprix ut med läckt information om vad som påstås vara uppföljaren Oneplus Open 2, inklusive bild på vad som ska vara en prototyp sent i utvecklingen.
Bilden visar en mobil som i stort påminner om föregångaren fast med en del ändringar som en mindre kameramodul på baksidan. Mobilen påstås även vara större med en vikbar skärm på 8 tum och en yttre skärm på 6,4 tum. Den ska dock vara tunnare än föregångaren, eventuellt mindre än tio millimeter i hopvikt läge.
Övriga specifikationer som nämns är en Snapdragon 8 Elite-processor med upp till 16 gigabyte arbetsminne och upp till 1 terabyte lagring. Kameramodulen ska bestå av tre 50MP-sensorer medan frontkamerorna ligger på 32MP och 20MP. Batteriet sägs vara på 5900 mAh med 80W trådbunden laddning och 50W trådlös laddning.
Oneplus Open 2 påstås komma lanseras under första kvartalet 2025.