-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
-
PLUS
Samsung Galaxy S7 vs S25 – Så mycket har hänt på nio år
-
PLUS
Duell i tunnaste vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Honor Magic V3
-
PLUS
Krönika: Världens tunnaste mobiltelefon
-
PLUS
24 timmar med nya Samsung Galaxy
-
PLUS
Samsungs lansering av Galaxy Z Flip 7, Z Fold 7 och Galaxy Watch 8 på djupet
-
PLUS
Krönika: När en mobiltelefon förtjänar en allvarlig varning
-
PLUS
Mobil svarar: Uppdateringskrav, Doro-kritik, bättre ljud, Huawei-alternativ och mer
Ytterligare en sökmotor med AI
Reddit satsar på att bli sökmotor

Reddit vill ta upp kampen med internets övriga sökmotorer genom att låta tjänsten använda Reddit Answers som global sökfunktion.
Amerikanska webbplatsen Reddit har meddelat att man nu satsar på att bli en sökmotor. Detta enligt publikationen The Verge. I ett brev till investerare skriver vd Steve Huffman att Reddit vill omvandla de miljontals sökningar som görs på plattformen till aktiva användare av Reddits egen sökfunktion.
Plattformens kärnsökning har fler än 70 miljoner unika användare varje vecka, och Reddit i stort når 416,4 miljoner veckovisa aktiva användare. Den AI-baserade funktionen Reddit Answers, som lanserades i december, har ökat från en miljon till sex miljoner användare per vecka under året.
Som en del av strategin planerar Reddit att expandera Reddit Answers globalt, integrera AI-sökningen djupare i sin grundläggande sökupplevelse, och lyfta fram sök som en central funktion över hela plattformen. Samtidigt har Reddit ingått datadelningsavtal med bland andra OpenAI och Google, bland annat som en försäkring mot att förlora trafik från externa sökmotorer.