-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
Ytterligare en sökmotor med AI
Reddit satsar på att bli sökmotor
Reddit vill ta upp kampen med internets övriga sökmotorer genom att låta tjänsten använda Reddit Answers som global sökfunktion.
Amerikanska webbplatsen Reddit har meddelat att man nu satsar på att bli en sökmotor. Detta enligt publikationen The Verge. I ett brev till investerare skriver vd Steve Huffman att Reddit vill omvandla de miljontals sökningar som görs på plattformen till aktiva användare av Reddits egen sökfunktion.
Plattformens kärnsökning har fler än 70 miljoner unika användare varje vecka, och Reddit i stort når 416,4 miljoner veckovisa aktiva användare. Den AI-baserade funktionen Reddit Answers, som lanserades i december, har ökat från en miljon till sex miljoner användare per vecka under året.
Som en del av strategin planerar Reddit att expandera Reddit Answers globalt, integrera AI-sökningen djupare i sin grundläggande sökupplevelse, och lyfta fram sök som en central funktion över hela plattformen. Samtidigt har Reddit ingått datadelningsavtal med bland andra OpenAI och Google, bland annat som en försäkring mot att förlora trafik från externa sökmotorer.