-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Fortfarande inte fixat
Säkerhetshål i Apples Hitta-nätverk

En allvarlig säkerhetsbrist i Apples Hitta-nätverk gör det möjligt att spåra Bluetooth-enheter.
Det är forskare vid George Mason-universitet som har avslöjat en kritisk sårbarhet i Apples Hitta-nätverk – den tjänst som bland annat används för att spåra företagets välkända Airtag. Säkerhetsbristen går ut på att det går att lura nätverket att vilken Bluetooth-enhet som helst är en Airtag – oavsett var det egentligen är för pryl - för att sedan kunna spåra den.
I omfattande tester lyckades forskargruppen spåra enheter med 90 procents träffsäkerhet, och i praktiken kunde de lokalisera en pryl på fem minuter. Bland de enheter som kunde spåras som om de vore Airtags fanns en stationär dator, en cykel som forskarna följde under en tur på stan, samt en spelkonsol som identifierades ombord på ett flygplan.
Forskarna rapporterade säkerhetsbristen till Apple i juli 2024 och företaget har bekräftat säkerhetsbristen, men än så länge har ingen fix lanserats. Experter har även varnat att en fullständig uppdatering av Hitta-nätverket kan komma att dröja i flera år.