-
PLUS
Krönika: Att bryta dominans med bättre som inte är dyrare
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 2
-
PLUS
Krönika: Apple Watch i Android väcker drömmen
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 1
-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
Lagom till halloween
Då lanseras Honors nya flaggskepp Magic 7

Vad den kommer att innehålla är mest spekulationer, men lanseringsdatumet är i alla fall spikat.
Det är Honors VD George Zhao som har meddelat att man kommer lansera företagets nya flaggskepp Honor Magic 7 den 30 oktober. Företaget har även bekräftat att den nya generationen av företagets operativsystem, Magoc OS 9.0, kommer att presenteras den 23 oktober, det vill säga en vecka innan Magic 7.
När det handlar om specifikationerna för Magic 7 handlar det ännu mest om spekulationer och en och annan läcka, men modellen tros vara en av de första - om inte den första - att använda Qualcomms Snapdragon 8 Gen 4.
Och med tanke på att affichen som Zhao lockar med har texten “Witness the magic of AI” lär ett av modellens stora dragplåster vara avslöjat.
Lanseringen lär dock enbart omfatta försäljning i Kina, företaget har tidigare lanseras sina flaggskepp internationellt under första kvartalet året efter att de lanserats i Kina.