-
PLUS
Krönika: Det här behöver Samsung göra för att lyckas 2026
-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
Bantad prestanda, maxat batteri
Nu kommer Moto G57 Power med 7000 mAh och nya hörlurarna Moto Buds Bass
Nya telefonen har batteritid på över två dagar och hörlurarna förbättrad bas och brusreducering.
Samtidigt som Motorola nu släpper nya, 5,99 millimeter tunna Motorola Edge 70 så släpper man även Moto G57 Power och Moto Buds Bass i Sverige. All produkter ska komma ut i handeln nu under november månad.
Motorola G57 Power – strömsnål med stort batteri
Nya telefonen G57 Power fokuserar på lång livslängd. Det innebär att du får ett strömsnålt systemchipp, närmare bestämt Snapdragon 6s Gen 4 tillsammans med en något mindre högupplöst LCD-skärm på 6,72 tum och ett stort batteri på hela 7000 mAh. Det här tillsammans innebär att telefonen ska få en batteritid på över två dagar innan du behöver ladda den. Telefonen i sig är 8,6 millimeter tjock och väger 211 gram, tydliga kompromisser här alltså för att uppnå den högre batteritiden.
På kamerasidan erbjuder den en huvudkamera med Sonys Lytia 600-sensor på 50 megapixel samt en enklare vidvinkel på sparsamma 8 megapixel. Prislappen på Moto G57 Power är 3190 kronor och telefonen är en av få idag med 3,5-millimeters kontakt för hörlurar.
Basdrivet ljud i Moto Buds Bass
När Motorola utökar sitt utbud av hörlurar så beskrivs de nya Moto Buds Bass som både basdrivna och med förbättrad bas. Vi får återkomma när vi testat hur ljudet faktiskt är. Det handlar i alla fall om ett par hörlurar av in-ear-typ och med gummipluttar för att stänga ute omgivningens ljud. Hörlurarna är utrustade med brusreducering och har stöd för högupplöst ljud, så länge enheten du spelar musik från har motsvarande stöd. Prislappen är 999 kronor och hörlurarna kommer i färgerna grå, grön eller klarblå.