-
PLUS
Krönika: Bra jobbat! Du har simmat 1 meter – se alla uppgifter om ditt träningspass här
-
PLUS
Airpods: 11 tips för att hitta okända funktionerna och lösa vanliga problem
-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
Första bilderna
Nya uppgifter om kommande Xiaomi 15 Ultra

Det är de första läckta bilderna på telefonen liksom nya uppgifter om specifikationer som nu publiceras.
En ny design och tydliga likheter med en klassisk Leica-kamera, liksom nya uppgifter om vad kameraspecifikationerna i den kommande telefonen är det vi kan presentera. Xiaomi visade upp Xiaomi 15 och Xiaomi 15 Pro på den kinesiska marknaden redn i höstas. Sedan dess har vi fått veta först att Xiaomi 15 Ultra ska lanseras samtidigt i både Kina och globalt och att den ska släppas i februari. De uppgifterna kommer från Xiaomis vd.

De första bilderna på enheten och specifikationer kommer från användaren SmartPikachu på Weibo. Det finns även överensstämmande bilder där telefonen används, bilder från Innogyan, även det en användare på Weibo. Utöver designen sägs det att Xiaomi 15 Ultra ska få en entumssensor precis som föregångaren nuvarande Xiaomi 14 Ultra men att den nya telefonen utrustas med även en 200 megapixels periskopzoom, en vidvinkel på 50 megapixel och ytterligare en tele på 50 megapixel.
Xiaomi släpper vanligen Sin familj av flaggskeppstelefoner under MWC-mässan i Barcelona för den europeiska marknaden. Det är då vi förväntar oss global lansering av såväl Xiaomi 15 och Xiaomi 15 Pro som Xiaomi 15 Ultra.