-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
-
PLUS
Bättre mobiler i Europa med nya regler – Så får du glädje av dem
-
PLUS
Krönika: Uppdateringarna som gör Iphones kamera sämre
Rekord men inte utan problem
Swish når rekord men störningarna fortsätter

Maj blev en rekordmånad för betaltjänsten Swish där man för första gången passerade 100 miljoner betalningar under en månad.
Swish är en av Sveriges mest använda betalningstjänster, och under maj 2025 genomförde Swish över 100 miljoner betalningar, vilket markerar en historisk rekordmånad. Det är också en ökning med 8 procent jämfört med samma månad 2024. Det är bland annat samarbeten med andra företag och användningen av självbetjäning som anges som orsaker till ökningen, Samtidigt har tjänsten drabbats av upprepade svårigheter, enligt SVT har över 180 incidenter drabbat Swish under det senaste året, bland annat en allvarlig överbelastningsattack som gjorde att tjänsten var nere i nästan tre timmar.
Experter menar att digitala tjänster som Swish och BankID är viktiga i vardagen, men att marknaden behöver fler alternativ. I en intervju med SVT lyfter Riksbanken fram att den nuvarande dominansen, där Sveriges största banker äger både Swish och BankID, kan leda till bristande innovation och ökade risker vid störningar.