-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
Tillväxten fortsätter
Allt fler använder Freja eID
Den digitala ID-handlingen växer både vad gäller registrerade användare och abonnemangskunder.
Freja eID meddelar att man fortsätter att växa under det första kvartalet 2025. Enligt rapporten uppgick antalet registrerade användare den 31 mars 2025 till 1338000 jämfört med 1050000 för samma period 2024. Det är en ökning med 27 procent, och en ökning med 6 procent från 31 december 2024.
Även antalet abonnemangskunder ökade och uppgick till 451 stycken den 31 mars 2025 jämfört med 383 vid samma tidpunkt 2024. Det innebär en årlig tillväxt på 189 procent, och en tillväxt med 2 procent från den 31 december 2024.
Även ekonomisk pekar det uppåt, den årliga återkommande intäkten (ARR) för Freja eID-segmentet uppgick till 30,9 miljoner kronor per den 31 mars 2025. Detta är en ökning med 36 procent jämfört med samma period året innan, då ARR låg på 22,7 miljoner kronor. Jämfört med den 31 december 2024 ökade ARR med 14 procent.