-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Tillväxten fortsätter
Allt fler använder Freja eID

Den digitala ID-handlingen växer både vad gäller registrerade användare och abonnemangskunder.
Freja eID meddelar att man fortsätter att växa under det första kvartalet 2025. Enligt rapporten uppgick antalet registrerade användare den 31 mars 2025 till 1338000 jämfört med 1050000 för samma period 2024. Det är en ökning med 27 procent, och en ökning med 6 procent från 31 december 2024.
Även antalet abonnemangskunder ökade och uppgick till 451 stycken den 31 mars 2025 jämfört med 383 vid samma tidpunkt 2024. Det innebär en årlig tillväxt på 189 procent, och en tillväxt med 2 procent från den 31 december 2024.
Även ekonomisk pekar det uppåt, den årliga återkommande intäkten (ARR) för Freja eID-segmentet uppgick till 30,9 miljoner kronor per den 31 mars 2025. Detta är en ökning med 36 procent jämfört med samma period året innan, då ARR låg på 22,7 miljoner kronor. Jämfört med den 31 december 2024 ökade ARR med 14 procent.