-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
Lättare migrera till Apple Music
Apple ändrar: Så byter du från Spotify till Apple Music – All musik följer med
Apple har utökat sitt verktyg för att överföra musikbibliotek till Apple Music till nästan alla länder där tjänsten finns, inklusive Sverige.
Verktyget började testas i maj i Australien och Nya Zeeland och utökades i augusti till USA och sex andra länder innan det nu har blivit globalt tillgängligt, även att utrullningen fortfarande pågår.
I Iphone och Ipad hittar man funktionen under Inställningar > Appar > Musik genom att välja Överför musik från andra musiktjänster. Därefter loggar man in på den tjänst man vill byta från och väljer vilka låtar, album och användarskapade spellistor som ska flyttas. Det ursprungliga biblioteket i den gamla tjänsten påverkas inte och finns kvar som innan överföringen påbörjas.
Apple samarbetar med appen SongShift för att matcha låtar och om en låt inte går att hitta eller inte matchas exakt markeras den som Needs Review. Alternativa versioner visas då så att användaren kan göra ett val. Apple varnar för att vissa spår kan saknas i Apple Music-katalogen och att bara spellistor skapade av användaren själv kan överföras, inte de som skapats av musiktjänsten.