Ny processor och nytt huvudband

Apple uppdaterar Vision Pro

Vision Pro med dual loop.

En uppdaterad version av Apples VR-headset uppges bli bekvämare och kraftfullare.

Publicerad Senast uppdaterad

Apple planerar att lansera en uppgraderad version av sitt Vision Pro-headset senare i år. Detta enligt publikationen Bloombergs Mark Gurman. Enligt Gurman kommer den nya modellen att utrustas med det kraftfullare M4-chippet, vilket innebär en märkbar förbättring i prestanda jämfört med den nuvarande M2-baserade versionen. Trots förbättringarna förväntas priset ligga kvar på 3499 dollar i USA. 

En annan av nyheterna är ett omarbetat huvudband som ska förbättra komforten vid längre användning. Det är ett svar på användarkritik mot den nuvarande modellens tyngd och obekväma passform. Det nya bandet är tänkt att kombinera stil och funktion, och ersätter de tidigare alternativen Solo Knit och Dual Loop. Däremot ska man enligt uppgift inte göra något speciellt med vikten, utan den kommer att ligga på samma nivå som tidigare. 

Den kommande modellen ses som en inkrementell uppgradering snarare än en helt ny generation. Samtidigt väntas Apple lansera Vision OS 26, ett nytt operativsystem som är optimerat för den uppdaterade hårdvaran.

En billigare och lättare version av Vision Pro ska också vara under utveckling och planeras att släppas 2027.