-
PLUS
Krönika: När en mobiltelefon förtjänar en allvarlig varning
-
PLUS
Mobil svarar: Uppdateringskrav, Doro-kritik, bättre ljud, Huawei-alternativ och mer
-
PLUS
Krönika: Att bryta dominans med bättre som inte är dyrare
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 2
-
PLUS
Krönika: Apple Watch i Android väcker drömmen
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 1
-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
Från prenumeration till gratis
Ios-butiken Altstore har blivit gratis

Tredjepartsbutiken Altstore för Ios har blivit gratis, och det är Epic Games som betalar.
En av de första fristående butikerna som släpptes till Ios i och med att Apple tvingades öppna upp operativsystemet i EU, var butiken Altstore. Det handlade om en prenumerationsbaserad butik där användarna betalade en avgift för att därefter utan extra kostnad kunna använda de appar som tillhandahölls i butiken.
Nu har denna prenumerationstjänst på sätt och vis blivit en gratistjänst där den stora förändringen är att det inte är användarna som betalar räkningen för prenumerationerna utan Epic Games.
I praktiken innebär det att nya användare inte behöver betala någon årlig prenumerationsavgift, och de som redan prenumererar kommer inte att debiteras för en förnyad prenumeration.
Enligt Riley Testut som driver Altstore planerar man att "visa sin uppskattning för våra befintliga prenumeranter i en kommande uppdatering", men vad det betyder återstår att se.