-
PLUS
Tips och tricks: 8 smarta knep för Huaweis smarta klockor
-
PLUS
Krönika: Billiga mobiler är inte dåliga
-
PLUS
Krönika: Ökande likriktning och mer av samma
-
PLUS
Apples lansering på djupet
-
PLUS
Prisvärda mobiler, Swedbank, problemlösning, Xiaomi 15 Ultra och mer – Mobil ger svar
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon - del 2
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon
-
PLUS
Krönika: Bra jobbat! Du har simmat 1 meter – se alla uppgifter om ditt träningspass här
-
PLUS
Airpods: 11 tips för att hitta okända funktionerna och lösa vanliga problem
-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
Airtag är inte Iphone
Iphone fortfarande förbjudna i Indonesien

Förbudet mot att sälja och använda Iphone i Indonesien ligger kvar, trots att Apple lättar på plånboken.
Det handlar om mer än pengar när Indonesien fortsätter att stoppa all försäljning och användning av Iphone. Det var i oktober 2024 som Indonesien införde ett förbud mot Iphone 16, Apple Watch 10 och andra Apple-produkter. Förbudet omfattar inte enbart att sälja produkterna utan även produkter som redan är sålda, vilket i praktiken innebär att det har blivit olagligt att använda ägda produkter. Förbudet omfattar både invånare och turister. Indonesiska regeringen kräver nämligen att utländska företag uppfyller ett krav på 40 procent lokalt innehåll för att få verka i landet.
Efter att ha erbjudit investeringar motsvarande 10 miljoner dollar och sedan 100 miljoner dollar men fått dessa nekade, erbjöd Apple slutligen motsvarande en miljard dollar i form av storskalig tillverkning av Apples spårningsbricka Airtag. Detta enligt publikationen Reuters. En miljard dollar var vad regeringen ursprungligen krävde.
Även denna gång nekade regeringen att häva förbudet eftersom man ansåg att Airtag inte är relaterad till Iphone, utan att Apple måste tillverka Iphone i landet.