-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Första nya Iphone SE på tre år
"Ny, billig, Iphone SE kommer tidigt 2025"

Apples nästa budget-Iphone uppges komma tidigt 2025 tillsammans med en ny Ipad.
Det blir en fjärde generation av Apples billigare Iphone SE, och enligt publikationen Bloombergs Mark Gurman kommer den att presenteras tidigt 2025. Modellen kommer att heta Iphone SE 4 och blir den första SE-modellen sedan SE 3-modellen lanserades för tre år sedan.
En av nyheterna med den nya SE 4-modellen uppges bli att den överger den fysiska hem-knappen, samt Touch ID till förmån för Face ID. Baserat på tidigare läckor ska Iphone SE 4 komma att erbjuda en oled-skärm på 6,06 tum med en uppdateringsfrekvens på 60 Hz och en aluminiumram med en stil som sägs likna Iphone 14. Iphone SE 4 ska även drivas av Apples A18-processor och komma med antingen sex eller åtta gigabyte arbetsminne, och den bakre kameran ska uppgraderas till 48 megapixel.
Det spekuleras även i att Iphone SE 4 kan komma att bli dyrare än tidigare, och priser som nämnts är 499-549 dollar, vilket skulle kunna bli i trakterna av 7000-7500 kronor.