-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
En till dubbelvikt skärm
Tecno visar upp tredelad mobil
Ytterligare en tillverkare visar upp en mobil med dubbelvikt skärm.
Allt mer pekar på att nästa trend inom vikbara mobiler är att erbjuda en skärm som viks två gånger. Både Xiaomi och Huawei ryktas arbeta på sådana mobiler, och nu blandar sig ytterligare en tillverkare in i matchen i form av Tecno Phantom Ultimate 2.
Kinesiska Tecno Mobile är relativt okända i Europa eftersom de fokuserar främst på tillväxtmarknader i Afrika, Mellanöstern, Sydostasien, Sydasien, Latinamerika och Östeuropa. Nu visar de upp konceptmobilen Phantom Ultimate 2 som, om den blir masstillverkar, kan vara företagets försök att ge sig på nya marknader.
Den dubbelvikta skärmen på Phantom Ultimate 2 är av typen LTPO OLED och är i vanligt hopvikt mobilläge 6,48 tum. När den viks ut blir den däremot 10 tum med en upplösning på 1620x2880 pixlar. Enligt Tecno är mobilen 11 millimeter tjock i hopvikt läge, och gångjärnen ska enligt uppgift hålla för 300000 vikningar. Tjockleken ska ha gjorts möjlig tack vare en ny typ av batteridesign som gör att batteriet bara är 0,25 millimeter tjockt, men det nämns inget om dess kapacitet.
Än så länge är Tecno Phantom Ultimate 2 enbart ett koncept och kanske aldrig når marknaden, men den visar i alla fall att det finns ytterligare en aktör när det handla rom dubbelvikta mobiler.